Zpět na projekty

Rozhovor: Ukliďme Česko má své kořeny v Brně, říká spoluzakladatel akce Miroslav Kubásek

27. 2. 2024

Minulý rok proběhl desátý, jubilejní ročník akce Ukliďme Česko. Jak vlastně vznikla myšlenka uspořádat Ukliďme Česko?

V roce 2012 jsme spustili aplikaci na hlášení černých skládek, jejíž podněty jsme zasílali samosprávám, aby je řešily. Řada obcí však nereagovala, a tak se na nás lidé z celé republiky obraceli, kdy k nim nahlášené skládky přijedeme uklidit. To nás v roce 2014 inspirovalo k zorganizování prvního ročníku Ukliďme Česko. Akce se neuvěřitelně rozrostla a každý rok se konají tisíce úklidů. Loni jsme dokonce přivítali miliontého dobrovolníka, který s námi od založení akce Ukliďme Česko uklízel.

Letošní jarní úklid proběhne 6. dubna. Jak je možné se do akce zapojit?

Stačí jít na www.uklidmecesko.cz a podívat do mapy naplánovaných úklidů, které se ve Vašem okolí konají. Důležité je datum konání konkrétního úklidu, protože ne všechny se totiž musí konat přesně 6. dubna. Pokud víte o nějakém místě, které by stálo za to uklidit a úklid tam neprobíhá, nic nebrání tomu, abyste se stali sami organizátorem a úklid naplánovali.

Jako dobrovolník, který se chce k naplánovanému úklidu připojit, můžete díky registraci dát organizátorovi vědět, že na úklid přijdete, a získat tak na něj i kontakt pro případnou další domluvu. Není však problém, pokud si úklid z mapy pouze vyberete a přijdete přímo na místo. Když si vezmete svoje pracovní rukavice, nic tím nezkazíte, i když organizátor má většinou k dispozici dostatečný počet pytlů a rukavic. Na co ale určitě nezapomeňte, je vzít si pevnou obuv.

Uklízení odpadků z přírody je sice pěkné, ale nebylo by lepší, aby odpadky v přírodě vůbec nekončily?

Tuto otázku jsme si taky kladli, protože cílem přece není donekonečna uklízet nepořádek po druhých. Překvapuje nás také, co všechno jsou lidé shopni do přírody vyhodit a přitom kolem máme spoustu míst, kde se můžeme legálně a zdarma svého odpadu zbavit. To byl i důvod, proč vznikla aplikace “Kam s ním?”. Je to takový google na odpadky – interaktivní mapa, která každému ukáže, kde má ve svém okolí ta správná místa. Věřím totiž, že ve většině případů lidé prostě jen neví, kam co správně patří.

Mohl byste stručně popsat, jak aplikace funguje?

Aplikaci najdete na www.kamsnim.cz, můžete si ji nainstalovat i jako mobilní aplikaci. Po spuštění se vám díky GPS ukážou všechna místa ve Vašem okolí, jako jsou kontejnerová stání na tříděný odpad, sběrné dvory včetně otevíracích hodin, či místa zpětného odběru výrobků. Můžete také jednoduše do vyhledávacího políčka vepsat, čeho se potřebujete zbavit, a nebo si odpad vybrat z přehledného menu. Aplikace vám pak nabídne všechna správná místa v okolí, případně i alternativy, jak s konkrétním odpadem naložit.

Kolik míst aplikace obsahuje?

V aplikaci je přes 120 000 míst, kterými se snažíme pokrýt vše, čeho by se člověk mohl chtít zbavit, od baterek až po pneumatiky. Našim cílem je předcházet vzniku odpadu, proto jsou mezi místy také re-use centra, swapy, bazary, ale třeba i obchody, kam můžete přinést kartonové krabice, které se znovu použijí na zabalení zásilek. Nemusí tak skončit jen v nádobě na papír. Zapojujeme i cirkulární projekty, které se snaží používat věci opakovaně či jim dávat druhý život.

Funguje aplikace i jinde než v Brně?

Snažíme se aplikací pokrýt celou Českou republiku, ale samozřejmě v některých regionech je síť hustější, někde je těch míst míň. Souvisí to s tím, jestli samosprávy a organizace poskytují svá data. Tam, kde jsou data dostupná v otevřeném formátu, jako např. Praha, Brno, Ostrava, je pokrytí velmi detailní. Důležité je také si uvědomit, že odpady se v různých obcích často mohou třídit rozdílným způsobem. Záleží vždy na lokálních podmínkách a také se tato pravidla mohou v čase měnit. Všechny tyto drobnosti však dokáže aplikace zahrnout a uživatel pak už jen dostane jasnou informaci, jak má s čím správně naložit.

témata