Zpět na projekty

Varování před piráty na internetu

22. 1. 2024

V Radě městské části Brno-střed má Ing. Zdeněk Machů kromě dopravy na starosti i informatiku. Stejně jako na radnici si neustále musíme dávat pozor na kybernetické útoky a je potřeba, aby opatrní byli i naši občané. A tou nejvíce ohroženou skupinou jsou podle mého názoru starší lidé. Proto si dovoluje přinést pár rad, jak se vyhnout nepříjemným situacím spojeným s  internetovým a počítačovým prostředím.

Ruku v ruce s rozvojem digitalizace jde také rozvoj kybernetických útoků. Internetoví útočníci mají arzenál triků, kterými dokážou uživatele připravit o data, peníze a na webech napáchat velké škody. Pandemie COVID-19 podstatně zvýšila počet lidí pracujících doma. Na internetu náhle přibylo velké množství uživatelů, kteří si často svoje údaje nijak nechrání. Připojují se na server firmy a při nedokonalém zabezpečení mohou ohrozit i zaměstnavatele. Nařízené několikaměsíční lockdowny zasáhly také velkou skupinu lidí, která byla v průběhu několika měsíců odkázána na komunikaci se svými blízkými pouze prostřednictvím sociálních sítí. Stejně jako v reálném životě je třeba se chránit také ve světě digitálním. Jinak můžete přijít o celoživotní úspory, útočníci mohou těžce zranit vaše soukromí, mohou spustit lavinu vydírání… Nechce nikoho děsit, ale každý by si měl občas položit otázku: Nemůže se podobná hrozba týkat také mě? Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil vzdělávací pomůcku určenou nejen seniorům s názvem Pomůcka SENIOR. Jejím cílem je zvýšit osobní bezpečnost při využívání internetu. Je užitečná především pro rozpoznávání škodlivé komunikace. Můžete si ji prohlédnout a vyzkoušet na adrese www.seniornanetu.cz. SENIOR je zkratka slov Soubory, Emoce, Nátlak, Instrukce, Odkazy, Reputace. Upozorňuje na prvky a metody, které internetoví útočníci často používají.

VAROVÁNÍ PŘED PIRÁTY NA INTERNETU – POMŮCKA SENIOR Úřad připravil také seznam základních bezpečnostních doporučení:

Přemýšlej než klikneš *** Pravidelně zálohuj *** Používej VPN – zabezpečené šifrované připojení *** Nepoužívej neznámé (cizí) flešky *** Pravidelně aktualizuj *** Používej silné unikátní heslo *** Buď stále informován *** Nenechávej své zařízení bez dozoru *** Zabezpeč svůj tablet, mobil, notebook heslem (PIN) *** Nepoužívej stejná hesla pro různé služby *** Používej antivirovou ochranu *** Nesdílej údaje ke své platební kartě *** Nesděluj na sociálních sítích osobní informace *** Často měň výchozí heslo *** Nakupuj jen v ověřených e-shopech *** Neodpovídej na SMS od neznámých lidí afirem *** Používej rodičovský zámek (chraň své děti) *** Neotvírej odkazy, které neznáš *** Kontroluj oprávnění svých aplikací *** Nekupuj on-line věci, které jsou jinde vyprodané *** Buď obezřetný, když na internetu platíš *** Neodpovídej na podezřelé e-maily *** Podporuj jen ověřené sbírky (charitu) *** Neodpovídej na podezřelé volání *** Neotvírej přílohy z nevyžádaných e-mailů *** Nesdílej zprávy z neoficiálních zdrojů *** Odděluj práci a zábavu *** Mluv se svými dětmi okybernetické bezpečnosti *** Ověřuj si informace, které získáš *** Vždy si vše v klidu promysli.

témata
ANO